תזרים מזומנים

ממושג מבלבל לכלי ניהול מייעל

עסקים קטנים ובינוניים רבים, מתוקף המבנה הניהולי המצומצם שלהם בדרך כלל, ממקדים על פי רוב את עיקר מרצם וזמנם בפעילות התפעולית השוטפת של העסק ומתמקדים פחות ביצירת שגרות וכלי ניהול כלכליים. הבעיה היא שדפוס פעולה זה דומה לנהיגה ברכב בלילה חשוך ללא אורות – אתם מרגישים שאתם מתקדמים ומשקיעים אנרגיה ומאמץ אך אין לכם שום יכולת לדעת לאן הרכב שלכם עתיד להגיע, מתי הכביש מתעקל ואילו מכשולים ממתינים עליו ועלולים לפגוע בו או אף לגרום לו לרדת לחלוטין מהכביש.

מהו תזרים המזומנים?
תזרים המזומנים הוא כלי ניהולי פשוט שאמור לרכז את כלל התנועות הכספיות הצפויות והקיימות של העסק. במלים פשוטות, תזרים המזומנים אמור להציג בפניכם על פני ציר הזמן תנועות נכנסות של כסף (תקבולים מלקוחות, הזרמת הון עצמי לעסק, קבלת הלוואה וכו’) לצד תנועות של כסף יוצא (תשלום לספקים, מסים, תשלומי הלוואות וכו’).

מדוע תזרים מזומנים נחוץ?
תזרים המזומנים מאפשר לכם לצפות מבעוד מועד פערי מזומן בעסק, להיערך להם, למצוא פתרונות ולהבין לאן העסק שלכם הולך. העניין מקבל משנה תוקף בעסקים שנותנים שירות או מוכרים מוצר היום אולם מקבלים את התשלום במועד דחוי.

מעבר לכך, תזרים מזומנים שמנוהל כהלכה יכול לשמש בידי בעלי העסק ככלי ניהולי המאפשר לבחון את מצב העסק מתוך ראייה למספר חודשים קדימה, לקבל תמונת מצב אמתית מבחינת הוצאות העסק והכנסותיו ואף לשמש ככלי תומך החלטה בעת תכנון מהלכים אסטרטגיים.

לסיכום
אין ספק שרווחיות היא קריטית להצלחת העסק ושמבחינת רווחיות העסק יכול להיראות מצוין, אולם, עם רווחיות לא הולכים למכולת ולא משלמים מסים או משכורות. זכרו – מרבית העסקים הכושלים אינם נופלים בגלל רווחיות אלא בגלל ניהול תזרים שגוי!

פנו אלינו לקבלת כלים מקצועיים ומותאמים אישית לניהול הפעילות הכלכלית של העסק שלכם – אנחנו נהיה המחלקה הכלכלית שלכם, אתם תוכלו להתמקד בניהול העסק ובצמיחתו!